Kuchnia to serce domu

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając meble kuchenne?    Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym spędzamy naprawdę dużo czasu. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń to optymalne rozmieszczenie szafek oraz sprzętu. Nie da się zaprzeczyć, że kuchnie jest niezwykle trudno rozplanować, w szczególności, jeśli do dyspozycji jest niewielkie pomieszczenie. Należy pamiętać również o pewnych ograniczeniach jak na przykład rozmieszczenie doprowadzenia wody oraz odpływu, a także umiejscowienie gniazdek. Choć nie są to problemy, których nie można rozwiązać - chociażby poprzez przeprowadzenie większego remontu. Należy zauważyć, że szczególnie trudne jest zaprojektowanie aneksów kuchennych, ponieważ najczęściej do zagospodarowania dostępna jest niewielka powierzchnia, co znacznie utrudnia rozmieszczenie szafek oraz sprzętu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę, wybierając meble kuchenne.  Jak zaaranżować kuchnię?

Ciekawy design

Meble w kuchni, a w szczególności fronty kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, a wykończenia przyciągać uwagę. Wiele jednak zależy od wybranego stylu – nowoczesny charakteryzuje się minimalizmem i prostotą, rustykalny to rzeźbione deski, kremowe kolory, a skandynawski stanowi połączenie bieli oraz szarości, gdzie na pierwszy plan wysuwa się geometryczny design.

Funkcjonalność

Nie da się zaprzeczyć, że kuchnie na wymiar są niezwykle funkcjonalne. W końcu miejsca do przechowywania nigdy za wiele. Wyposażenie szafek w moduły oraz systemy przechowywania są sposobem na uzyskanie dodatkowego miejsca.

Optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni

W kuchni trzeba zmieścić zarówno szafki, jak i sprzęt kuchenny – chociażby kuchenkę, zlewozmywak, lodówkę, piekarnik. Dlatego należy zadbać o to, aby dostępną przestrzeń odpowiednio rozplanować. Zainstalowanie całego wyposażenia jest dużym wyzwaniem. Należy także pamiętać o tym, że pomiędzy szafkami powinno pozostawać miejsce do swobodnego przemieszczania się.

Długość blatu roboczego

W kuchni blat jest wykorzystywany przede wszystkim podczas przygotowywania posiłków. Często jednak ustawione są na nim różne przedmioty, jak na przykład stojak z nożami, dlatego blat powinien być odpowiednio długi.

Miejsce na stół oraz krzesła

Z pewnością warto w kuchni wygospodarować trochę miejsca na ustawienie stołu wraz z krzesłami, choć ciekawą alternatywą może okazać się wyspa bądź barek z hokerami. 

 

Kuchnia to serce domu
  1. Designerskie dodatki. Bardzo często to właśnie dodatki przesądzają o charakterze danego wnętrza. Dlatego warto zadbać o dobór ciekawych elementów jak na przykład firanek i zasłon. Każdy szczegół może mieć niebagatelne znaczenie.

Nie da się zaprzeczyć, że kuchnia to jedno z najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń. Dbając o szczegóły oraz zwracając uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, możliwe jest stworzenie designerskiego oraz przyjaznego miejsca, w którym z przyjemnością można delektować się smakiem porannej kawy.